Tech Week

Konec LG v mobilním průmyslu

Konec LG v mobilním průmyslu

Působení LG na světovém mobilním trhu je již oficiálně zakončeno. Takto zní oficiální stanovisko z vedení, které tak reaguje na dlouhodobý prodělek celé divize jinak tak úspešné celosvětové firmy se sídlem v Korei. Tuto zprávu už svět však čekal delší dobu a nebylo tedy překvapením, že se tak v LG rozhodli.

Jak to začalo?

Celá tato situace začala již probíhající krizí v divizi, která každoročně prodělávala v řádech desítek milionů dolarů a dlouhodobě nebylo zvládnutelné firmu udržovat. Základním problémem byl i nedostatek vize a cesty, která by telefonům LG dala nějakou identitu namísto “jen“ specifikací. Bohužel toto se nedělo. Smartphony měli mnoho dobrých vlastností a v některých dokonce vynikaly (zvuk, manuální fotoaparát), ale běžný zákazník si jen řekl “meh” a utíkal si koupit Samsung, nebo budget vlajky od ostatních výrobců z Číny.

Ve střední třídě se LG taktéž nepoštěstilo

Problém LG byl též v jejich cenové nestabilitě. Vyjde vlajkový model, který má krásné specifikace, které se pojí i s vlajkovou cenou a následně se po dvou týdnech zlevní. Takový problem postihl hlavně pozdější modely řady V, kde jejich model V60 klesl za 3 týdny ze 750€ na 600€. Takové věci společně se špatným marketingem opravdu postupem času k těmto článkům vedou.

Škoda?

Telefony od LG byly hlavně na začátku věku smartphonů velkými vizionáři a poprvé se u nich objevila spousta věcí, které se využívají doteď. Například QuadHD displej, širokoúhlý fotoaparát či zakřivení (dnes sice jiné, ale spirit tam je). Lidem se tento experimentální a nebojácný duch líbil a telefony s ním měly oblibu. Bohužel s klesajícími čísly díky levnějším mobilům se firma zalekla a soustředila se jen na 3 důležité věci, displej, kameru a baterii. S těmito sice dobrými vlastnostmi vznikly ale jen průměrné a nevyčnívající telefony, které už v sobě pozbývaly onoho ducha LG. Firma si též u posledních “nebojácných” modelů pokazila reputaci, jelikož spousta modelů přišlo k zákazníkům se závadami, které ale poté odmítli upravit. Jeden příklad za vše je řada G4 sesvým modulárním hadrwerem, který ale nedoléhal a dost často fungoval asi podobně, jako ochrana baterií v Galaxy Note 7. Firmu tyto problémy nezajímaly a dále dělali nedobré produkty. Spousta lidí díky tomu LG dodnes nevěří. Problémy se objevovaly i se softwarovou podporou, kde nový android přišel do telefonů až v čase vydání androidu další generace v prvních telefonech.

LG G3, první telefon s QHD displejem a též nejprodávanější LG

Posledních pár let bylo ve znamení obnovení původní myšlenky. To začalo řadou G8, jenž jsem vlastnil i já. Řada si zakládala na ovládání telefonu gesty. Myšlenka sice již využitá u stařších Samsungů, ale LG ji vylepšilo na značně pokročilejší úrovni (funkčnost tak 40%). Nešlo stále o úplně novou věc, ale na přitáhnutí pozornosti to stačilo. Při vydání byl YouTube zaplněn recenzenty, kteří se snaží si podivnými gesty upravit zvuk. Dále se vytvořila nová experimentální řada, která přišla bohužel jen s modelem WING a s dalšími nápady, které se již skutečností nestanou.

V tomto článku je velice těžké se udržet jen objektivity, jelikož si osobně myslím, že kdyby mělo LG čas se oklepat ze svých chyb, mohla by si získat mnohá srdce. Jejich poslední telefony jsou dodnes dobrými stroji, které ale, žel, trpí nezájmem lidí.

A co dál?

LG se vyjádřilo, že bude dále ještě nespecifikovaný čas vytvářet hardwarovou i softwarovou podporu, která nebyla dodnes moc valná. Nezbývá než jen nezapomenout na jejich chyby a jít dál. Softwarová podpora bude ale určována dle země, takže je zde možnost, že se zde nové LG androidu 11 již nedočkají, nebo to bude jejich poslední.

Problémy začaly už u řady G5 s jejími modulárními díly.

REDAKTOR TECH-WEEK.CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on email
Share on telegram
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam Uher
5 měsíců před

R.I.P. LG, zajímalo by mě kdo bude další?

REDAKTOR TECH-WEEK.CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on email
Share on telegram
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam Uher
5 měsíců před

R.I.P. LG, zajímalo by mě kdo bude další?

Přečtěte si také:

Přečtěte si také: